AktualnościTarcza antykryzysowa dla przedsiębirców. Nowa rzeczywistość w czasach kryzysu

Budząc któregoś marcowego dnia o poranku, znaleźliśmy się w innej rzeczywistości gospodarczej. Czy się to nam podoba, czy nie, mamy kryzys. Kryzys, który dopiero zaczyna swoje życie, który z pewnością pochłonie wiele miejsc pracy, doprowadzi do upadku wielu firm. Nie bójmy się o tym mówić wprost.  Niezależnie od chęci rządzących i od tego ile pieniędzy wpompują w gospodarkę, nie jesteśmy w stanie zahamować pewnych mechanizmów. Nie jesteśmy w stanie uratować wszystkich przedsiębiorców.

Wprowadzona tzw. tarcza antykryzysowa jest oczywiście formą pomocy, która ma umożliwić przetrwać. Przetrwać, a nie normalnie egzystować. Zaciskanie pasa, szukanie oszczędności, ograniczenie inwestycji, to tylko niektóre z efektów spowolnienia gospodarczego, które przed nami. Oczywiście w tym momencie niezmiernie ważne jest aby wszystkie ręce znalazły się na pokładzie, aby wszyscy maksymalnie zaangażowali się w dążenie do poprawy sytuacji, umożliwienia przeżycia polskim przedsiębiorcom. Nie łudźmy się jednak, wszyscy nie ocaleją.

Przepisy – zarówno te obowiązujące dotychczas, jak i te nowo wprowadzone przez parlament – pozwalają stosować określone mechanizmy przedsiębiorcom. Korzystajmy z nich tak bardzo jak tylko się da. Warto jednak zaznaczyć, że bardzo istotną kwestią jest znajomość praktyki organów (ZUS, fiskusa, powiatowych urzędów pracy) przy tego typu regulacjach. W sieci, jak grzyby po deszczu powstają/ujawniają się nowe podmioty specjalizujące się w rozwiązaniach tarczy antykryzysowej. Pytanie jednak ile z nich przed 1 kwietnia 2020 r. przeprowadziło Klientów przez proces restrukturyzacji/upadłości, postępowania o układ ratalny w ZUS czy urzędzie skarbowym, umorzenia zaległości, etc.?

Nasza Kancelaria reprezentowała Klientów przy postępowaniach, w których umorzono im kilka milionów złotych zaległości publicznoprawnych, a dużo wyższe kwoty rozłożono na płatność ratalną. Znamy praktykę postępowania urzędów w tego rodzaju sprawach. Współpracujemy z doradcami restrukturyzującymi. Dor. pod. Grzegorz Gębka jest współautorem jedynej publikacji na rynku dotyczącej tzw. abolicji (umorzenia) zaległości składek w ZUS, na którą powołują się w swoich orzeczeniach Sądy.

Rozwiązań mogących wspomóc firmy w trudnej sytuacji należy szukać oczywiście w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, ale również w obowiązujacych już regulacjach. Niezmiernie ważne - oprócz samych przepisów - jest też praktyczne podejście do problemu.

Wiemy, że nastał ciężki okres. Służymy Wam pomocą.

Co proponuje tzw. tarcza antykryzysowa polskiemu przedsiebiorcy? Między innymi:

- pokrycie składek na ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników (chodzi o składki za wszystkich pracowników) i samozatrudnionych;

- świadczenie dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionych;

- dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach, 

- czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej w należnościach skarbowych i ZUS-owskich;

- umożliwienie odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19;

- korzystniejsze zasady rozliczania straty podatkowej.

 

tarcza antykyzysowa Szczecin, pomoc przedsiębiorcom, kryzys Szczecin, koronawirus, zwolnienia pracowników, upadłość, restrukturyzacja, umorzenie podatków, umorzenie ZUS, umorzenie składek